Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik tasarımı bir şirket için hayati önem taşır; Aslında şirket kurma fikri ile hemen hemen aynı zamanda başlar. Tanımlanmasını ve tanınmasını istediğimiz ana özelliklerin ve en önemli özelliklerin özeti şirketimizin kurumsal kimliğinde yer almalıdır. Sentez, empati, renk, boyutlar kısacası bir görsele verilen mesaj grafik tasarımdan sorumlu kişi tarafından dikkate alınmalıdır.

Web tasarım dendiğinde asıl amaçlanan olay, web sitesini ziyaret eden bireylere ve web sitesini kuran kişiye yani o web sitesinin sahibine yani aslında her iki tarafa da karşılıklı yarar sağlayacak olan bir platformun oluşturularak ortaya konulmasıdır.

İyi Marka Yönetimi Neden Önemlidir?

Giderek artan rekabetçi bir dünyada, yalnızca güçlü markalar hayatta kalacağı için, iyi marka yönetimi bir organizasyonun başarısının anahtarıdır. Güçlü bir marka, fiyat, ürün veya hizmet için kavga etmekten kaçınarak kalite kaybına neden olur.

Bir markanın inşası çok karmaşıktır ve algısını yapılandıran birçok değişken ve çeşitli yönler vardır, ancak müşteri için marka önerisi açık ve basit olmalı, bir sentez, odaklanma ve tutarlılık çabası gereklidir.

Şirketlerin veya kuruluşların kimliği, markaların oluşturulması vb. tüm bu faaliyetler etrafında işlemler yürütülür. Bugün imaj, organizasyon, strateji, iletişim vb. tüm yönleri kapsayan “Markalaşma” adlı bir gruba ayrılmıştır.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Bir projeye başlamaya, bir hayali şekillendirmeye ve bunu geçim kaynağınız haline getirmeye karar verdiğinizde, devam etme niyetiyle yapılır çünkü şirketinizin varlığını sağlayacak olan bu sebattır. Kurumsal kimliğin bunda büyük bir sorumluluğu vardır, bir şirketin kurumsal kimlik tasarımı ile şirketinizin sürdürülmesi ve tanınması için gerekli olan bir dizi başka unsur ve uygulama da büyür. Strateji ve planlama bunlardan ikisidir.

Bu anlamda herhangi bir yeni şirketin kuruluşunda ilk stratejinin kuruluş anında kurumsal bir kimliğe sahip olmak olduğu söylenebilir. Ürünlerinizi yönlendireceğiniz bir pazara kendinizi sunacaksanız, bunu sizi farklılaştıran, sizi tanımlayan ve öne çıkan bir şeyle yapmalısınız. İlk adım, zaman içinde değişebilen veya gelişebilen kişisel ve devredilemez ‘ayak izinizi’ yaratmaktır. Her şey, şirketinizin nasıl geliştiğine ve kurulduğu zamana kıyasla sunduğu farklılıklara bağlı olacaktır. Her durumda, istikrar sağlanana kadar makul bir sürenin geçmesine izin verilmesi gerekecektir.

Kurumsal Kimlik

Herhangi bir lansmanın ilk risklerinin üstesinden gelindiğinde, kurumsal kimlik hayatının burada bitmediğini hatırlayarak ‘dinlenmeye’ hatta ‘rahatlamaya’ başlayabilirsiniz.

Zamanla logonuzu veya marka imajınızı yeniden tasarlamanız gerekebilir; stratejinizi değiştirmeniz ve bu nedenle imajınızı ticari genişleme, mesaj ve logo için her zamankinden daha fazla yeni ayarlamalar gerektiren farklı medya ve mesajlara uyarlamanız da gerekir. Her halükârda bir şirketin kurumsal kimliği, hayatı boyunca ona eşlik etmeye devam eder ve hatta bazen de onu aşar.

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik tasarımının gerçekleştirilmesi için alanında uzman bir kişiden hizmet alınması önemlidir. Bu profesyoneller genellikle belirli bir yükseköğrenime sahiptir. Bu nedenle, bir şirketin halka vermek istediği mesajı ve izlenimi iletmek için ihtiyaç duyduğu kurumsal kimliği geliştirmesine yardımcı olacak mükemmel bir donanıma sahiptirler. Bazen kurumsal imaj tasarımında logonun tamamlayıcısı olarak bir imagotype içerir. Onu tamamlayan ve açıklayıcı olarak şirketin adıyla ilişkilendirilen bir sembol, mektup veya küçük çizim yapılabilir.

Ayrıca marka adı tek başına tanımlanmıyorsa onu tanımlayan bir unsurun kullanılabileceği de belirtilmelidir. Markanın tanımlayıcısıdır ve açıklayıcı bir kelimeden oluşur: sigorta, bakkaliye, aksesuar, başyazı, vb. Bir slogan, kurumsal kimliğinizi tamamlayabilir ve marka imajı algısını ve kalıcılığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kurumsal kimlik çeşitlerinin olmazsa olmazı olan renkleri ve yazı tiplerini de unutmadan tasarım yaparken, üzerine yerleştirilecekleri tüm unsurların aslına uygun olarak temsil edilmesi gerektiği de dikkate alınmalıdır: kartvizitler, posterler, broşürler, dekorasyon, kırtasiye vb. önemli hususlardır.

Uzmanlık Alanlarımız

HTML/CSS
WordPress
Shopify
iOS
Android
Figma
Zeplin
Ticimax
İdeasoft
tsoft

Diğer Hizmetlerimiz

Hemen Teklif Alın

  Referanslarımız

  Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress
  SEO
  WEB TASARIM

  Trojen Bulut Çözümleri

  2022
  SEO
  WEB TASARIM

  Tuacco

  2022
  ×