SEO Ajansı

Google’ın giderek her arama türü için belirli sonuçlar sunmaya çalıştığı bilinir. Örneğin, (operasyonel) ürün aramaları için seo ajansı google alışveriş sonuçlarını gösterir veya bir şarkı aradığınızda YouTube kliplerini ve şarkı sözlerini gösterir. Amaç, daha çevik ve kesin yanıtlarla kullanıcının arama deneyimini iyileştirmektir.

İyi Bir SEO Stratejisi Nasıl Bir Araya Getirilir ve Google’dan Nasıl Yararlanılır?

Şimdi, başarılı seo stratejileri oluşturmak ve uygulamak için atmanız gereken adımlar vardır. Hedeflerinizi tanımlayın, seo trendleri ve stratejinin ilk adımı web sitenizi, bloğunuzu veya e-ticaretinizi optimize etmeye gelince hedeflerinizin ne olduğunu tanımlamanızdır. Bunun için SEO’nun ne olduğunu bilmeniz gerekir, bazı olasılıklar şunlardır;

 • Organik trafiği artırmak,
 • Daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak,
 • Daha fazla satış yapmak,
 • Müşteri edinme maliyetini (CAC) azaltmak,
 • Seo analiz ile piyasayı eğitmek,
 • Marka otoritesini artırmaktır.

Bu seo hizmeti hedeflerini her zaman markanızın makro hedefleriyle uyumlu hale getirmelisiniz. Örneğin, marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız SEO, işletme web sitenizin Google’da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

Hedefleri tanımlarken, hedefler ve KPI’lar da belirleyebilirsiniz. Örneğin, daha fazla yetki istiyorsanız, Etki Alanı Yetkilisi ve Sayfa Yetkilisi ölçümlerini kullanabilirsiniz. Bu KPI’larda hangi puanı ve hangi zaman diliminde elde etmek istediğinizi

Bu şekilde, hedeflerinize ulaşmak için doğru yolda olduğunuzdan emin olmak adına bu işaretleri kullanarak strateji oluşturabilirsiniz.

Bir Alıcı Kişiliği Oluşturun

İlk adım, içeriğinizle kime ulaşmak istediğinizi, yani kim olduğunu tanımlamanızdır. Bunun için alıcı kişi kavramı tamamen faydalı olacaktır. Seo çalışması ile kısacası, bir alıcı kişisi, ideal müşterinizin verilerden oluşturulmuş yarı kurgusal bir temsilidir.

Hedef kitleden farklı olarak, alıcı kişiliği, müşterilerinizi, ilgi alanlarını ve sorunlarını veya ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için oluşturulmuş belirli, ayrıntılı bir açıklamaya sahip kişidir. Bir alıcı kişiliği oluşturmak, seo firmaları ile strateji uygulamanın ilk adımıdır, çünkü iletişim dilini, beklediğiniz içeriği ve en iyi içerik dağıtım kanallarını tanımlamanıza olanak tanır.

Yani dijital stratejinize yön verecek ve aynı anda hem gerçek kişiler hem de arama motorları için yazmanıza olanak sağlayacaktır.

Şunu unutmayın: Müşteri yolculuğunun aşamalardan satın almaya kadar doğal bir şekilde akabilmesi için, markanızın ürettiği her şeyin anlamlı ve alıcı kişiliğinize ilgi çekici olması gerekir.

Başlangıç ve Temel SEO Araçlarını Kurun

Bir seo uzmanı ile seo stratejisi başlatmak için mevcut durumunuzu teşhis etmek, planlamayı desteklemek, ilk optimizasyonları gerçekleştirmek ve her bir eylemin etkilerini izlemeye başlamak için en azından temel araçlara sahip olmanız gerekir.

Temel olarak SEO için iki temel araçtan bahsedilir. Google Analytics ve Google Arama Konsolu. Bunlar Google tarafından ücretsiz olarak sağlanır ve stratejilerinizi takip etmenize her zaman yardımcı olur.

Google Analytics

Google Analytics, dijital stratejilerin performansını değerlendirmek için çok çeşitli kaynaklar sunan, yaygın olarak kullanılan bir veri analiz aracıdır. SEO konusunda farklı şekillerde yardımcı olabilir;

 • Bir alıcı imajı oluşturmak için hedef kitlenizi daha iyi tanıma,
 • En çok ziyaret edilen ve en iyi performans gösteren sayfaların hangileri olduğunu belirleme,
 • Organik trafik miktarını izleme,
 • En fazla trafiği oluşturan kanalları belirleme (e-posta, sosyal, organik vb.),
 • Etkileşimi anlama (hemen çıkma oranı, ziyaret başına sayfalar, oturum süresi),
 • SEO stratejisi ile oluşturulan dönüşümler.

Bunlar, planlamadan SEO’yu izlemeye kadar yardımcı olabilecek, Google Analytics ile yapabileceğiniz birkaç analizdir. Hiç şüphesiz, araçta stratejinizde size yardımcı olacak birçok başka veri bulacaksınızdır.

Google Arama Konsolu

Google Search Console, bir site ile Google arasındaki iletişimi kolaylaştıran ve SEO tekniklerini uygulamak için değerli raporlar sağlayan bir araçtır. Sunduğu özelliklerden bazıları;

 • Sitenin dizine eklenmesiyle ilgili sorunlar olup olmadığını öğrenme,
 • Sitenin saldırıya uğrayıp uğramadığını veya Google tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığını bilmenize yardımcı olur,
 • SERP’lerde sayfalarınızın ortalama konumunu takip etme,
 • SERP’lerde sayfalarınızın tıklama oranını (organik TO) belirleme,
 • SERP’de web sitenizi hangi anahtar kelimelerin tetiklediğini belirleme,
 • Hangi sitelerin sitenize bağlı olduğunu belirleme,
 • Google’dan sitenize gelen şüpheli geri bağlantıları yeniden işlemesini ister.

Google arama konsolu biraz daha tekniktir, bu nedenle web yöneticilerine yöneliktir. Ancak arayüzün kullanımı çok kolaydır, bu nedenle herkes daha karmaşık istekleri teşhis etmek ve bunları eğitimli profesyonellere yönlendirmek için kullanabilir.

Araç ayrıca içerik optimizasyonu için çeşitli fikirler üretebilir ve sayfalarınıza trafik çeken sorguları ve en iyi anahtar kelimeleriniz için tıklama oranını belirlemek için birincil kaynak olabilir.

Kısa Bir SEO Tarihi ve Google Algoritmasının Nasıl Geliştiği

İnsanlar, içeriklerini İnternet kullanıcılarına ulaştırmanın en iyi yolunun arama motorları olduğunu anladıklarında, daha üst sıralarda yer almak için bir dizi teknik geliştirdiler. Bu teknikler İstanbul seo ajansı ile geliştirilmiştir.

Ancak 90’larda, kullanıcı deneyiminden çok konumlandırma hakkında konuşuluyordu. Bu nedenle Google, her arama için en alakalı sonuçları sunmak için algoritmasını sürekli olarak güncellemeye başladı.

2011 yılında algoritmanın ilk büyük güncellemesi geldi. Seo taktikleri ile Google, orijinal ve değerli içeriği ödüllendirirken, web sitelerini içeriklerinin kalitesine göre analiz etmeye ve değerlendirmeye, dil bilgisi ve yinelenen içerik gibi şeyleri kontrol etmeye başladı. Bir yıl sonra, Nisan 2012’de, web sitelerinin bağlantı durumunu izlemek için başlatıldı.

Temel olarak Google, sayfalara gönderilen dış bağlantıların doğal ve kaliteli olup olmadığını kontrol eder. Böylece, başka bir web sitesini ziyaret eden kullanıcıya değer katan ilgili geri bağlantıları teşvik eder.

Hummingbird ile Google

2013 yılında Google Hummingbird ile içerik, anlamsal faktörlere ve kullanıcı ilgisine göre sıralandı. Hummingbird ile Google’ın doğal dil anlayışı, içeriği anahtar kelime varyasyonlarına veya ilgili anahtar kelimelere dayalı olarak yorumlama şeklini genişletir.

2014 yılında Google Pigeon ile arama motoru, arama sonuçlarını kullanıcıların coğrafi konumuna göre düzenlemeye başladı. Buradan, yerel SEO merkezi sahne almaya başladı.

Mobil cihazlar 2015’te patlama yaşıdı ve Google, Google Mobilegeddon ile uyumlu hale geldi. Bu güncellemeyle Google, mobil cihazlar için optimize edilmiş siteleri, duyarlı tasarıma ve optimize edilmiş yükleme hızlarına sahip siteleri teşvik etti.

Algoritmadaki en radikal değişikliklerden biri 2015 yılında Google RankBrain ile gerçekleşti. Bu güncelleme ile Google, arama amacına göre kullanıcıya en alakalı içeriği sunar.

Bu ücretsiz bilgi grafiğinde bu tarihçe ve Google’ın bugün nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Uzmanlık Alanlarımız

HTML/CSS
WordPress
Shopify
iOS
Android
Figma
Zeplin
Ticimax
İdeasoft
tsoft

Diğer Hizmetlerimiz

Hemen Teklif Alın

  Referanslarımız

  Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress
  SEO
  WEB TASARIM

  Trojen Bulut Çözümleri

  2022
  SEO
  WEB TASARIM

  Tuacco

  2022
  ×