SEO Nasıl Yapılır Güncel SEO Teknikleri 2022

Seo Nasıl Yapılır? 

Sayfa başlık ve alt başlıklarını doğru düzenleyin, sitenin hızını düşüren ögeleri kaldırın ve meta açıklamalarınızı doğru kurgulama şeklinde yapılabilir. SEO için görseller, Google bir görselin ne söylediğini hâlâ tam olarak anlamaz, bu yüzden yardımınıza ihtiyacı vardır. SEO için görüntü optimizasyonları ile Google’a yardım edebilirsiniz.

Bu strateji, görüntüler hakkında metin biçiminde veri sağlamak için kullanılır. Alternatif metin (alt etiketi), dosya adı, resim başlığı, resim URL’si ve içerikten (medya kelimeleri) bahsediyoruz.

Buradaki en önemli şey, ekran okuyucunun alternatif metni kullanıcıya okuması nedeniyle görme engelli deneyimi için gerekli olan alternatif metindir.

Bu nedenle, alternatif metin görüntünün bir açıklaması olmalı ve mümkün olduğunda anahtar kelimeyi içermelidir.

Tüm bu öğeler, Google’ın görselin ne gösterdiğini anlamasına, onu Google Görsel Arama için dizine eklemesine ve başka bir trafik kaynağına dönüştürmesine olanak tanır.

Görüntüleri SEO için optimize etmek, dosya boyutuna ve biçimine dikkat etmeyi de gerektirir, bu nedenle hızlı bir şekilde yüklenir ve dizine eklenirler.

Zengin Snippet’ler

Zengin Snippet’ler, web siteniz hakkında kapsamlı bilgiler içeren kutulardır. Belirli bir arama için web sitenizin sıralandığı konumu sıralarlar.

Snippet’ler başlık, kısa açıklama ve web sitesi URL’sinin bir kombinasyonuysa, Zengin Snippet’ler, kullanıcılar hakkında daha ayrıntılı bilgiler içeren zengin bir sürümdür.

Web sitenizi bu kaynaklarla zenginleştirmek için algoritmanın anlayabileceği güçlü ve düzenli bir bilgi yapısı oluşturmanız gerekecektir. Bu, sayfaları Schema Markup’ta bulunan kod parçacıklarıyla yapılandırarak elde edilir.

Zengin snippet’e bir örnek, SERP’deki içerik derecelendirmesidir. Olumlu kullanıcı incelemeleri, sayfanızı ziyaret eden diğer kişilerin içeriğe güvenmesine ve içeriğe erişmesine yardımcı olabilir. Web sitenizdeki dahili bağlantılar ağı da sayfa içi SEO stratejilerinin bir parçasıdır. Kısaltmalar, SEO uzmanlarının dikkatini çeker ve Uzmanlık, Otorite (yetki) ve Güvenilirlik anlamına gelir. Google bu kelimeleri arama sonuçlarının kalitesini değerlendirmek için bir kılavuz olarak kullanır.

Arama motoru tarafından sunulan sonuçların alaka düzeyini manuel olarak analiz eden değerlendiriciler grubuna rehberlik eden belgede sunulurlar. Bu nedenle içeriği kalite olarak değerlendirmenin Google için ne kadar önemli olduğuna da dikkat çekilir.

 • İçeriğin yazarının deneyimi,
 • İçeriğin yazarının, içeriğin kendisinin ve web sitesinin yetkisi,
 • İçeriğin yazarının, içeriğin kendisinin ve web sitesinin ne kadar güvenilir olduğu.
 • Bu nedenle, Google’ın düşündükleriyle uyum sağlamak için içerik stratejinizde ve SEO optimizasyonunda bu yönergeleri izleyin.

Sayfa Dışı SEO Nedir?

Burada, sayfa içi SEO’nun aksine, sayfa dışı SEO’da optimizasyon üzerinde tam kontrole sahip olmadığınızı anlamanız gerekir. Sitenize bağlanma ve doğrudan markanızdan bahsetme veya markanızı arama kararı üçüncü tarafa aittir.

Yapabileceğiniz şey, geri bağlantı profilinizi güçlendirmenin ve daha fazla sayfa yetkisi oluşturmanın diğer yollarının yanı sıra bağlantı oluşturma, konuk gönderme ve bozuk bağlantı yönlendirme stratejisini benimseyerek bunun olma olasılığını artırmadır.

Bağlantı Kurma Nedir?

Bağlantılar internetin temelidir. Bir sayfayı diğerine bağlarlar ve kullanıcının içeriği keşfetmesine ve gezinmesine izin verirler. Kullanıcılar gibi, botlar da bu birbirine bağlı ağda dolaşarak yeni içeriği dizine ekler ve hangi sayfaların en önemli olduğunu anlamak için bağlantıları ve ayrıcalıkları birinden diğerine geçirir. Bu nedenle, sayfa dışı SEO’da bir bağlantı kurma stratejisi çok önemlidir.

Bağlantı kurma, kullanıcıyı sayfalarınıza yönlendiren (backlink adı verilen) ve web üzerindeki otoritenizi güçlendiren bir bağlantılar ağının inşasıdır. Google algoritması için, sayfa ne kadar kaliteli bağlantı alırsa, pazarda o kadar alaka düzeyine sahip olacaktır.

Miktar ve kalitenin el ele gitmesi gerektiğini unutmayın. Aynı alan adından veya şüpheli veya bağlam dışı bir web sitesinden yüzlerce geri bağlantı almanın bir anlamı yoktur. Bir bağlantı kurma stratejisinin çalışması için kaliteli bağlantılar alabilmeniz gerekir.

Kaliteli Backlinkler Nelerdir?

Google Backlink eylemlerinden kaçınmak için büyük çaba harcıyor. Bağlantı kurma, örneğin yapay bağlantı kurma sistemleri ve bağlantı metinlerinin “süper optimizasyonu” ile, otoriteyi yapay olarak artırmak için yaygın olarak kullanılan bir araçtır.

Dolayısıyla kaliteli bir geri bağlantı, bu eylemlerin tam tersidir, kendi değerini kazanan ve pazarınızdaki güvenilir siteler ve referanslarla ilişkili olduğunuzu gösteren alan adınıza bir bağlantıdır.

Bu nedenle, kaliteli geri bağlantılar;

 • Etki alanı ve sayfa yetkisi olan sitelerden gelir,
 • Google’ın güvendiği sitelerden gelirler,
 • Birkaç farklı etki alanından gelirler,
 • Doğal olarak sayfanın bağlamıyla bütünleşirler,
 • Tutarlı bağlantı metni kullanırlar
 • Sayfada ayrıcalıklı bir konuma sahiptirler (örneğin, metnin başında),
 • Uzmanlık alanınızla ilgili sitelerden gelirler.

Bunlar, bir bağlantı kurma stratejisi tasarlarken geri bağlantılarda aranacak ana özelliklerdir.

Paylaş

Yorum bırak:

×